Blog, Paramedicus w akcji

1 Manewry Ratownicze dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze gotowe do ratowania życia.

2 kwietnia 2022 stawiliśmy się w Gminnym Centrum Kultury w Jerzmanowej na 1 Manewry Ratownicze dla MDP. Co prawda pogoda w ostatnich dniach nie dopisywała to jednak specjalnie dla nas zaświeciło słońce. Na miejsce przybyli również młodzi ratownicy oraz ratowniczki z MDP wraz ze swoimi opiekunami. Manewry bowiem dotyczyły dzieci i młodzieży, gdzie najmłodszy z nich to ośmioletnie Antek.

Przygotowaliśmy 5 stacji, gdzie na każdej czekało inne zadanie z zakresu ratownictwa oraz technik strażackich. Swoją uwagę skupiliśmy na pomocy w stanach nagłych zagrożenia życia w tym wszelkich urazach:

Stacja numer 1 – RKO VR , gdzie z pomocą technologii uczestnicy mogli sprawdzić się w roli ratownika prowadząc czynności ratunkowe z użyciem AED.

Stacja numer 2 – wypadek komunikacyjny. Trudność tego zadania polegała na właściwym zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ewakuacji poszkodowanych z pojazdu.

Stacja numer 3 – wypadek z udziałem maszyny rolniczej. Tu szybka i sprawna umiejętność tamowania krwotoków była najwyżej punktowana, bowiem 35% NZK (Nagłe Zatrzymanie Krążenia) w urazach stanowią krwotoki.

Stacja numer 4 – pożar. Zbudowanie linii gaśniczej oraz ugaszenie symulowanego pożaru to betka dla wprawnych duchów MDP.

Stacja numer 5 – upadek z wysokości. Poszkodowany z podejrzeniem urazu kręgosłupa wymaga szczególnego zaopatrzenia.

W manewrach wzięły udział Dryżyny z lokalnych OSP: Jerzmanowa, Jaczów, Bądzów, Serby. Dzięki wsparciu OSP GRS Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce oraz Ochotników z OSP w Krzydlinie Małej całość przebiegła wyjątkowo sprawnie, dzięki czemu szybko mogliśmy przejść do celebrowania tego dnia podgrzewając się przy ognisku.

Szczególne podziękowania należą się dla Wójta Gminy Jerzmanowa Pana Lesława Golby za udostępnienie przestrzeni do organizacji wydarzenia.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze to jedyna w swoim rodzaju inicjatywa gromadząca dzieci i młodzież wokół tematu szeroko pojętego ratownictwa. Niebywałe zaangażowanie Ochotników Straży Pożarnej zaraża dzieci i młodzież tematyką ratowania życia i zdrowia. Z pewnością rozwija to poczucie bezpieczeństwa i poszanowania dla życia ludzkiego. Takich drużyn w całym kraju funkcjonuje setki. My dziś zebraliśmy ich 5 na 1 manewry na Dolnym Śląsku. Już niebawem ogólnopolskie manewry w mega wydaniu.

Dziękuję wszystkim za uczestnictwo i wsparcie w organizacji.

apteczka

GK

Archiwum