Blog, Paramedicus w akcji

Sprzęt ratunkowy wykorzystywany w ratownictwie wodnym

Kto z Nas nie oglądał „Słonecznego patrolu” ze znanym Davidem Hasselhoffem oraz Pamelą Andreson lub najnowszego filmu „Baywatch. Słoneczny patrol”? Są to filmy, który bez wątpienia kojarzą się z ratownikami wodnymi, ale czy zdajemy sobie sprawę, że jeden z najbardziej podstawowych sprzętów ratunkowych wykorzystywanych przez ratowników zawdzięcza żartobliwą nazwę właśnie dzięki jednemu z tych filmów? Mowa oczywiście o bojce „SP”.

Bojka SP, której skrót pochodzi w rzeczywistości od „samopływająca”, w środowisku ratowniczym często nazywana jest „pamelką” (od Pameli Anderson) lub „Słoneczny patrol” (od skrótu SP). Jest to podstawowe wyposażenie ratowników na wielu kąpieliskach, a co najciekawsze nie jest jego obowiązkowym elementem w myśl obowiązujących przepisów. Pełni ona wiele funkcji m.in. pozwala na odholowanie osoby tonącej do brzegu, może pełnić funkcję zabezpieczenia ratownika przed uderzeniem w falochrony, a przede wszystkim może być używana przez KAŻDEGO, jako zabezpieczenie, bądź w języku BHP – środek ochrony indywidualnej, w momencie gdy wypływamy na wody otwarte w sytuacjach kiedy złapie nas chociażby skurcz lub poczujemy się osłabieni. Bojka posiada bardzo wysokie właściwości wypornościowe, dzięki czemu może pomóc więcej niż jednej osobie w wodzie.

Bohaterowie filmów „Słoneczny patrol” oraz „Baywatch. Słoneczny patrol” z bojkami SP, jako podstawowy element zabezpieczenia.

Oprócz bojek SP, możemy spotkać akcesorium o bardzo podobnej funkcji, jakimi są pasy ratownicze „Węgorz”. Pozwalają one przede wszystkim na bezpieczne podanie osobie tonącej, rzut oraz zapięcie osoby nieprzytomnej oraz odholowanie. Znajdują one zastosowania przede wszystkich w różnego rodzaju akcjach ratowniczych na wodach otwartych.

Pas ratowniczy „Węgorz”

Jednym z symboli ratownictwa jest oczywiście koło ratunkowe. Jednak, aby nie narobiło szkód musi być umiejętnie użyte. W momencie kiedy chcemy udzielić pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia musimy zapoznać się z najważniejszymi zasadami związanymi z użytkowaniem sprzętu w tym kół ratunkowych :

  1. Wezwać ratowników wodnych – 112 lub 601 100 100.
  2. Wziąć koło do ręki. Ręką słabszą należy chwycić linę, a mocniejszą należy wyrzucić koło w stronę tonącego.
  3. Koło należy wyrzucić tak, aby spływało w stronę tonącego z prądem wody.
  4. W momencie kiedy tonący chwyci koło, ściągamy je przy pomocy liny.
  5. W momencie kiedy rzut był nieskuteczny należy powtórzyć czynności.
  6. Kiedy osoba jest poza zasięgiem rzutu należy ROZWAŻYĆ wejście do wody z zadbaniem o swoje własne bezpieczeństwo w myśl zasady „Dobry ratownik to żywy ratownik”.
  7. Należy chronić siebie oraz innych.
  8. W przypadku wejścia do wody zabezpiecz się używając np. boi SP lub pasa ratowniczego „Węgorz”.

XXI wiek przyniósł również wiele nowoczesnych rozwiązań wspomagających przeprowadzanie akcji ratowniczych. Są to m.in. nowoczesne skutery wodne z platformami oraz bardzo przyszłościowe drony ratownicze. Drony już teraz są testowane przez jednostki WOPR w celu wspomożenia akcji ratowniczych. Jak na razie są same sukcesy. Dron jest wyposażony w boję ratowniczą na długiej lince, która zostaje przez niego podana osobie tonącej, a następnie zostaje odholowywana do brzegu. Dronem steruje z kolei wykwalifikowany ratownik wodny posiadający dodatkowo uprawnienia do sterowania dronami. Zalety użycia drona ratowniczego to przede wszystkim czas dotarcia, który jest 5 razy szybszy niż czas dotarcia ratownika wodnego do osoby tonącej. Zwiększa on znacząco również poziom bezpieczeństwa samych ratowników, unikając bezpośredniego kontaktu z osobą tonącą. Jest to niewątpliwie przełom technologiczny, podobnie z resztą, jak technologia VR, która już jest wykorzystywana do prowadzenia szkoleń z zakresu pierwszej pomocy, czy też BHP.

Źródła zdjęć:https://blekitna.com/pas-ratowniczy-wegorz.html https://www.telemagazyn.pl/artykuly/sloneczny-patrol-david-hasselhoff-i-dwayne-johnson-na-planie-filmowej-wersji-kultowego-serialu-zdjecia-49496.html https://szczecin.tvp.pl/49025296/testy-drona-ratowniczego-bedzie-mogl-holowac-osobe-wazaca-nawet-150-kg http://wopr.szczecin.pl/szkolenie-operator-skutera-ratowniczego-27-29-09-2019r/ https://cedd.pl/2020/07/27/drony-w-ratownictwie-wodnym/

Odwiedzaj nas na
https://www.facebook.com/4helpvr/

Please Share:

Archiwum