Blog, Paramedicus w akcji

Pierwsza pomoc – czy jest się czego bać?

Pierwsza pomoc. Temat ważny i powszechnie znany. Każdy z nas, już w szkole uczy się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy i reanimacji. Pytanie, ile z tego pamiętamy miesiąc po zajęciach? Ile w dorosłym życiu? Niestety, niewiele.

Wyobraź sobie sytuację, która może zdarzyć się każdego dnia. Wychodzisz z domu. Po drodze zaglądasz do sklepu, czekasz w kolejce, nagle osoba stojąca przed Tobą mdleje. Nie znasz jej. Nie masz pojęcia, co może być przyczyną utraty przytomności. Wzywasz pogotowie. I CO DALEJ?

Najczęściej w takiej sytuacji odczuwamy strach i bezradność. Przypominają Ci się fragmenty zajęć odnośnie udzielania pierwszej pomocy, ale nie na tyle dobrze, abyś był na siłach poprawnie jej udzielić.

W artykule 162. Kodeksu Karnego znajduje się zapis mówiący o tym, że nie udzielenie pomocy osobie znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Udzielenie pierwszej pomocy to OBOWIĄZEK.

A teraz wyobraź sobie, że w powyższej sytuacji jesteś osobą, która wie, co robić. Krok po kroku bezbłędnie realizujesz wszystkie zasady pierwszej pomocy, w razie konieczności przystępujesz do reanimacji. Być może, dzięki Tobie, ta osoba będzie mogła żyć dalej. Jesteś bohaterem. Wypełniłeś swój ludzki obowiązek, POMOGŁEŚ.

4 Help VR – pierwsza pomoc w wirtualnej rzeczywistości.

Problem małej efektywności kursów pierwszej pomocy polega na warunkach, w jakich są przeprowadzane. Warunkach bezpiecznych. Osoba biorąca udział w szkoleniu poznaje teorię, a następnie przechodzi do zajęć praktycznych. Pod okiem instruktora wykonuje kolejne kroki udzielania pierwszej pomocy i reanimacji. Jednak stając oko w oko z zagrożeniem w realnym świecie, zaczyna się gubić. Pod wpływem silnego stresu ludzie często czują się sparaliżowani. Przestają myśleć logicznie, ogarnia ich strach i przerażenie. Tracą pewność siebie.

Oprogramowanie 4 Help VR eliminuje ten problem. Połączyliśmy podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy i reanimacji z nowoczesną technologią. Najpierw przenosimy Cię do sytuacji zagrożenia, dopiero tam uczymy, jak udzielić pierwszej pomocy. 4 Help VR działa w oparciu o oprogramowanie połączone z okularami VR. Celem jest maksymalne zaangażowanie Twoich zmysłów. Skupienie uwagi na rzeczywistości wirtualnej, w której się znajdujesz. Spotykasz osobę, której życie jest zagrożone. Przystępujesz do udzielania pierwszej pomocy. Program śledzi każdy Twój ruch, a wirtualny trener, Paramedicus, podpowiada, co powinieneś robić krok po kroku.

4 Help VR to nie tylko kurs pierwszej pomocy, to doświadczenie, które pozostaje w Twojej pamięci. Jeśli potrafiłeś wykonać zadanie w wirtualnej rzeczywistości, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że w realnym zagrożeniu będziesz w stanie je skutecznie powtórzyć.

Archiwum